Altcoin Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

0
530

Altcoin Nedir?

Altcoin, bitcoinlerin çatallanmış haline ya da alt versiyonuna verilen isimdir. Sanal ortam üzerinde kripto para olarak adlandırılan altcoinler pek çok alanda bireysel yatırım yapmak isteyen kişilerin ve sanal para alım satımı yapan kişilerin karşısına sıkça çıkmaktadır. Altcoinler çatallanma sonucunda ayrılan ya da kişilerin diğer madenlerden buldukları farklı kripto paralara örnek olarak verilebilmektedir. Altcoinlere yatırım diğer kripto paralara nazaran daha az olmaktadır. Fakat yatırım yapan kişiler de bulunabilmektedir. Yatırımcılar yeni bir coin olarak düşünse de altcoin nedir sorusuna cevap olarak bitcoin dışında üretilen coinlerin genel ismidir.

Nasıl Altcoin Alınır?

Altcoinleri diğer kripto paralardan ayırmak doğru değildir. Altcoinler de diğer coinler gibi satın alınabilmekte ve kripto paraların yer ettiği sanal para birimleri borsasında ticareti yapılabilmektedir.

Altcoinler genel anlamı ile çatallaşmalar ile meydana gelmektedir. Çatallaşmalar ana coinlerin bulunduğu madenlerin blokları kırılırken bir anda çatallaşması yani başka bir kola ayrılması ile oluşmaktadır. Bu ayrılmaya da madende çatallaşma adı verilmektedir. Maden çatallaştıktan sonra çatallaşan kol eskisi ile aynı coini çıkarmaya müsaade etmemektedir. Bu kollar da farklı coinleri çıkartabilmektedir. Bu çatallaşma ile ortaya çıkan eskisi ile benzer durumda olan fakat bazı durumlar nedeni ile diğer ana coinden ayrılan coinlere altcoin denilmektedir.

Altcoin alma işlemi de ana coini almak ile benzer adımlardan oluşmaktadır. Altcoin kişisel yatırım amacı ile alınabilmektedir. Bunun dışında kişiler ana coine yatırım yapmak istemeyebilmektedir. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler altcoin alabilmektedir.

Altcoin almak için coinleri destekleyen bir piyasaya ihtiyaç duyulmaktadır. Altcoinleri ya da ana coinleri destekleyen her piyasadan coin alımı ya da coin satımı gibi coin ticareti ile ilgili olan işler yapılabilmektedir. Altcoin almak için bu piyasanın bulunması şarttır. Türkiye coin piyasasında bu işlemler yapılabilmektedir. Türkiye piyasasından almak istemeyen kişiler dışarıdan ve güvenilir olan coinleri de alabilmektedir. Bu nedenle kişiler altcoin satın almak için altcoin alış ya da verişinin yapıldığı bir piyasa bulmalıdır.

Altcoin alan kişiler coinlerini normalde olduğu gibi cüzdanında muhafaza etmelidir. Cüzdanda muhafaza edilmeyen altcoinler de kötü yazılımlar tarafından çalınabilmektedir. Bu nedenle değerleri büyük olan ve kişilerin yatırım aracı olarak kullandıkları altcoinleri cüzdanda saklanmalıdır.

Altcoin alım aşaması ana coinler gibi bir seyir izlemektedir. Alım öncesinde ve sonrasında kişiler sisteme üyelik yapmalıdır. Bu üyelik sayesinde altcoinlerden faydalanabilmektedir. Bu da beraberinde pek çok artıyı getirebilmektedir. Kişiler yatırım amacı ile ana coinleri alamadıkları ya da herhangi bir sebep ile edinmek istemedikleri zaman altcoinşerden yararlanabilmektedir.

Altcoinin Eksileri Var Mıdır?

Altcoin alacak yatırımcıların çoğu altcoin ve ana coin arasında tereddüt edebilmektedir. Hangisinin daha çok kazandırdığı ya da hangisinin piyasasının daha aktif iş gördüğü gibi sorular yatırımcıların kafasını karıştırmaktadır.

Altcoin genel anlamı ile ana coinin çatallanan kısmı ile meydana gelen yeni bir coin türüdür. Bu nedenle ana coinlerin ve alt coinlerin çıktığı maden aynıdır. Bundan dolayı da kişiler çıkarılan madenin güvenliği konusunda tereddüte düşmemelidir. Çatallanmanın asıl amacı ana coinlere yatırım yapma işini sadece büyük yatırımcıların elinde tutmamasını, diğer kullanıcıların da madende etkin şekilde yatırım yapmasını sağlamaktır. Bu nedenle çatallanmadan dolayı ortaya çıkan altcoinler hem güvenilir hem de kâr ettiren coinlerdir. Kişilerin alırken tereddüt etmesine gerek yoktur. Güvenilir bir piyasadan alındığı zaman kötü yazılımların da önüne geçmekte ve kişilerin bu platformda dolandırılma riski çok az olmaktadır. Bu nedenle altcoin bireysel yatırım için düşünülebilecek yatırımlardandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here