Bitcoin Nedir?

0
399


Bitcoin nedir? 2008 yılında piyasaya giriş yapan ve özellikle 2016-2017 yılları arasında değeri oldukça artan bitcoin sanal yatırım aracıdır. Dijital para birimi olarak dünyaca üne kavuşan ve kabul gören bitcoin Satoshi Nakamato takma ismini kullanan Craig Wright isimli Avusturalyalı bilişim uzmanı tarafından deneysel bir yatırım aracı olarak piyasaya sunulmuştur. Artan değeri ile birlikte dünya devletleri ve yatırıcımlar tarafından rağbet görmeye devam ederken, 2018’de bitcoin kullanımı en yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor.

Milyonları aşan kullanıcı sayısı ile birlikte bitcoin fiziksel karşılığa sahip değildir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan ve madencilik tabiri ile üretimi sağlanan dijital para birimi, çeşitli para birimlerine çevrilebiliyor. Herhangi bir merkezi ve otoriteri bulunmayan sanal para biriminde işlemler hızlı ve güvenilir şekilde, kendi bünyesine bağlı olan algoritma sistem ile transferi mümkün oluyor. 2017 yılında 18 bin doları aşan değeri ile rekorlar kırmaya devam ederken, yüzde bin oranında artış yaşayarak kullanıcı ve yatırımcısını mutlu etmiş durumda.

Derin ağda (deep web) yaygın olarak kullanılan elektronik para birimi, kısaltması BTC’dir. 21 milyonla sınırlı olan bitcoin üretimi madencilik mining sistemi ile elde edilebiliyor olsa da basit ve kolay yollardan kazanılması bu kadar basit değildir.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Çalışır

Herhangi bir merkeze bağlı olmayan noktadan-noktaya transfer şeklinde işlem gören bitcoin, bu şekilde kayıtların tutulması ve adreslerin kaydedilmesini sağlar. Kaydedilen adresler ile birlikte blok yapıları içinde yer alarak yüksek işlem gereksinimi durumlarında hash algoritması kullanılır. Bitcoinlerin emisyona sürülmesi amacıyla yapılan işlemler sonucunda kullanıcılara 25 BTC’ye kadar ödül verilir.

 

İlk zamanlar bu ödül 50 BTC iken önümüzdeki aylarda 12,5 civarına kadar düşmesi bekleniyor. Bitcoin sisteminde ödeme ve transfer yapmak için onay gerekiyor. Asimetrik şifreleme adı verilen onay işlemi proof of work teknolojisi sayesinde yapılan transfer özel bir imza ile gönderiliyor. Bu sayede işlem yapılan bitcoin birden fazla defa kullanılamaz.

Neden Bitcoin Kullanmalıyım?

2017 yılında değeri arttıkça artan ve tüm dünya tarafından konuşulan bitcoin kullanıcı odaklı ve algoritma sistemi sayesinde yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Hızlı transfer ve işlem süresi ile dikkat çekerken 2018’de bitcoin kullanımı artacağa benziyor. Özellikle uluslararası para transferince ve yurtiçi banka havale ya da EFT işlemlerinde bankaların kestiği komisyonlardan birçok müşteri şikâyetçidir. Bitcoin komisyon anlamında yok denecek kadar az bir miktarda, bazı durumlarda ise hiçbir ücret kesmeden işlem gerçekleştiriyor.

 

Bağlı bulunduğu bir merkezi otorite bulunmamasından dolayı bitcoinlerinize el konulması mümkün değildir. Derin internet piyasasında dahi işlemler araştırılamaz ve el konulamaz durumdadır. Özellikle ticaret yapanlar tarafından sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. İnternet alışverişi yöntemini sıklıkla kullananlar için bilgi çalınması ve farklı riskler bulunmaz. Kredi kartı kullanırken verdiğiniz bilgilerinizi bitcoin ile işlem yaparken vermek zorunda kalmazsınız. Bu nedenle güvenli bir ticaret aracı haline gelmiştir. Enflasyonun etkilemeyeceği sanal para birimi olan bitcoin sınırlı üretimi nedeniyle kriz ya da benzeri durumlarda zarar görmez.

Nasıl Bitcoin Alabilirim

Uzun zamandır piyasa takibi yapan ve belli bir birikimi bitcoin üzerinde değerlendirmek isteyenler ilk olarak nasıl bitcoin alabilirim sorusunun cevabını arıyor. Bitcoin sahibi olmak için öncelikle sanal cüzdan adı verilen, bitcoinlerinizi tutabileceğiniz uygulamalara sahip olmalısınız. Bu cüzdanlar akıllı telefon ya da bilgisayarınızda kullanılabilir durumdadır.

Bitcoin sahibi olmak için kendiniz madencilik yapmayı düşünüyorsanız yüksek işlem hacmine sahip bilgisayarlarınız bulunmalıdır. Mining adı verilen bitcoin madenciliği ile yüksek miktarlarda elde etmek zor olsa da bilgisayar ve işlemcilerinize bağlı olarak kazanç miktarı değişebilir.

Bununla birlikte bitcoin satın almak için Türkiye sınırları içerisinde belli başlı siteler aracılığı ile kredi kartı ve benzeri yöntemler ile bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin’nin Güncel Degeri Nedir?

/
Low 24H
High 24H
Volume 24H
Last Trade Vol
Last Market

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here