Linux İçin Bitcoin Madencilik Yazılımı

0
410

Bitcoin madenciliği yapıldığı sırada gerçek işlemlerin hepsi Bitcoin madenciliğinin kendi donanımı tarafından yürütülmektedir. Siz de eğer Bitcoin madenciliği havuzunda yer alıyorsanız blok köprülere ve havuza bağlanmak için Bitcoin madenciliği yazılımı kullanmanız gerekir. Bitcoin madenciliği yazılımları yapılacak olan işi madencilere sunar ve tamamlanan işi madencilerden geri alır. Sonrasında ise bu bilgiler maden havuzuna ve blok zincirine aktarılır. Bitcoin madenciliği yazılımları genellikle açık kaynak kodlu olarak tasarlanan ücretsiz yazılımlardır. En iyi diyebileceğimiz yazılımlar ise Mac, Linux ve Windows üzerinde rahatlıkla çalışabilmektedir. Fakat bazı yazılımlar sadece belirli bir işletim sistemi üzerinden çalışmasını sağlar. Yazımızda sizlere Linux için Bitcoin madenciliği yazılımları hakkında bilgi vereceğiz.

CGMiner

Ücretsiz olan ve Linux üzerinde aktif bir şekilde çalışabilen yazılımlardan birisi; CGMiner yazılımıdır. Bu yazılım kullanıcılarına verdiği destekler sayesinde kısa süre içerisinde popüler olmayı başarmış yazılımlar arasında yer almaktadır. Bitcoin madenciliği yaparken CGMiner sayesinde bitiş ve türev paralar adına saat hızlandırma ve fanspeed desteği alabilirsiniz. Aynı zamanda ulti-threaded multi-pool GPU, ASIC ve FPGA madenciliği imkanı sunduğu gibi ATI GPU izleme imkanı da vermektedir. Yazılımı zorlanmadan Linux üzerinden kullanabilirsiniz.

BFGMiner

İyi bir yazılımın Mac, Linux ve Windows gibi işletim sistemlerinde rahat bir şekilde çalıştığını belirtmiştik. BFGMiner yazılımı da bu işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Linux üzerinden yazılımı kullandığınız sırada sizlere birçok destek verilecektir. Aynı zamanda çapraz platformda yazılmış modüler FPGA, GPU, işlemci ve ASIC madencisidir. Kullanımının kolay olması ve rahat bir şekilde yüklenmesi Linux kullanıcıları tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

EasyMiner

GUI tabancı madenci yazılımı olan EasyMiner, Linux için uygun olduğu gibi Windows ve Android için de uygun bir yazılımdır. Aynı zamanda dahili CG için çok uygun bir sarmalayıcı görevine de sahiptir. EasyMiner üzerinden otomatik bir şekilde hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan Bitcoin madenlerinizi yapılandırabilirsiniz. Yazılım sizlere Bitcoin madenciliğinizin durumunun kolay bir şekilde görselleştirilebilmesi adına performans grafikleri de sağlamaktadır. Bu şekilden günden güne performansınızın nasıl ilerlediğini görebilirsiniz. Grafikler performansınızı net bir şekilde göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here